Historie

Włodzimierz

Tomaszewski

American dream

Rok ukończenia studiów
1986
Miasto
Doylestown, PA
Państwo
USA
Tytuł/ stopień naukowy
Magister Ekonomii
Kierunek studiów
Handel zagraniczny

Po ukończeniu studiów w SGH i odbyciu służby wojskowej rozpocząłem pracę w Centrali Handlu Zagranicznego "Universal" w Warszawie. W 1990 roku zostałem wysłany do pracy w spółce Universalu BSTC Group w New Jersey, gdzie prowadziłem dział metali nieżelaznych. Po trzech latach pracy wystąpiłem o prawo stałego pobytu w USA. Po jego uzyskaniu odszedłem z BSTC Group/Universalu i założyłem wraz ze wspólnikiem (również Polakiem i absolwentem SGH) firmę importerską zajmującą się handlem półwyrobami z metali kolorowych (Stebco, Inc.). Początkowo materiały importowane z Polski sprzedawaliśmy tylko w USA i Kanadzie, ale stopniowo rozszerzaliśmy działalność na inne kraje. W 2007 roku kupiliśmy firmę dystrybutorską metali nieżelaznych Marmetal Industries z siedzibą w Pensylwanii. Dziewięć lat później wykupiłem udziały mojego wspólnika i połączyłem obie firmy (Stebco i Marmetal) pod szyldem Marmetal Industries w Pensylwanii.

Marmetal jest obecnie jednym z największych dystrybutorów/centrów serwisowych dla wyrobów z miedzioniklu w USA. Wyroby, którymi handlujemy (głównie z miedzi, aluminium, niklu i innych stopów), importujemy przede wszystkim z Unii Europejskiej. Naszymi największymi dostawcami są firmy z Niemiec i Polski. Poza tym sprowadzamy materiał z kilku innych państw europejskich i w niewielkich ilościach z Azji. Sprzedajemy przede wszystkim w USA, Kanadzie, Ameryce Południowej i Europie, ale zdarzają się egzotyczne kierunki, takie jak Malezja i Republika Południowej Afryki. Nasze rynki zbytu to przede wszystkim przemysł stoczniowy, obronny, wymienniki ciepła i energetyka. Jesteśmy dostawcą do międzynarodowych firm takich jak General Dynamics, Northrop Grumman, Johnson Controls, Alfa Laval oraz do większości stoczni budujących okręty dla US Navy. W Polsce jednym z naszym klientów jest stocznia Remontowa S.A. w Gdańsku (www.marmetal.com.pl).

Mamy biura sprzedaży w Kanadzie i w Polsce. Marmetal jest również udziałowcem w różnych przedsięwzięciach w USA i w Europie. W Pensylwanii zatrudniamy obecnie 30 osób i mamy ok. 20 milionów $ obrotu. W 2021 roku będziemy ponownie przenosić firmę do nowego, własnego budynku o powierzchni dwukrotnie większej niż zajmowana obecnie.

W planach mamy dalszy rozwój - chcemy w ciągu pięciu lat osiągnąć obrót 50 milionów $ i otworzyć oddział na Zachodnim Wybrzeżu USA oraz rozszerzać działalność w Ameryce Południowej.

Największy sukces

Moje dzieci. Syn urodził się w Polsce i przyjechał do USA, gdy miał 1 rok. Obecnie kończy doktorat z robotyki na Carnagie Mellon University. Córka urodziła się już w USA i studiuje medycynę na Johns Hopkins University. Oboje biegle mówią po polsku.

Rada dla studentów

Przede wszystkim - nie bójcie się ryzyka!